ČLA
CZ GB

 

VII. kongres
Informace o kongresu
   

 

 

 

 

 

Napsali o nás

Je to shluk buněk, nebo člověk?   

18.2.2004    Mladá fronta DNES    str. 3    Téma


MARTINA RIEBAUEROVÁ   

Ani lékaři se neshodnou, v kterém okamžiku vzniká lidská bytost


 


Praha - Od které chvíle je člověk člověkem? A je potrat vražda, či nikoli? Lékaři dnes vidí do nitra lidské buňky, ale na odpovědi na tuto otázku se neshodnou.


„Lidský život vzniká okamžikem splynutí vajíčka a spermie,“ tvrdí embryolog profesor Petr Hach z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.


Profesor Jan Evangelista Jirásek z Ústavu péče o matku a dítě v Praze-Podolí se na tuto otázku dívá z jiného úhlu: „Shluk buněk ještě není lidská bytost, protože není schopen samostatného přežití,“ říká.


Dva vědci - a přesto se neshodnou. Minulý týden vznikla Česká lékařská akademie. Chce dávat stanoviska k důležitým medicínsko-etickým otázkám. V jejím čele stojí psychiatr Cyril Höschl.


 


* Dokáže dát akademie jasnou odpověď, odkdy je člověk člověkem?


 


Na to vám neumím odpovědět, museli bychom nejprve akademii tuto otázku zadat. Samozřejmě že tam, kde shoda není v principu možná, nerozhodne ani svatá stolice. A tak verdikt může teoreticky znít, že to nelze jednoznačně rozhodnout.


 


* Jaká by byla vaše osobní odpověď?


 


Já za podmínku lidské bytosti považuji i její subjektivitu, jež vzniká s vývojem mozku, tedy někdy v poslední třetině těhotenství. Ale ta hranice je stejně málo ostrá, jako je hranice třeba mezi tím, co je ještě hromádka a co už hromada.


 


* Kdo tedy určil, že hranicí je 12. týden těhotenství, do kterého se dnes může žena sama rozhodnout pro potrat?


 


Je to hranice, která vychází pouze z praxe a intuice. Není to žádný předěl, kde se něco podstatného mění. Ale ani církev není striktní: počátek člověka počítá od okamžiku prvního dělení vajíčka, ale zvířata mnohdy považuje za hovádka boží a toleruje jejich zabíjení.


 


* Spor o potraty má podobný základ jako spor o klonování. I tam se nyní vedou spory, zda je naklonovaný živý lidský zárodek už počátkem klonování lidí, je to tak?


 


Myslím, že je to úplně jiný problém. U potratů je debata o tom, zda smíte ukončit spontánně vzniklý život. U klonování se nikdo nezabíjí.


 


* Považujete tedy potrat za zabití?


 


Od určité doby ano. Ale od které chvíle?O tom je celé to dilema. A nejen o tom. Když vidíte spoustu žen, kterým nechtěným těhotenstvím zničíte život a spolu s tím i život toho dítěte, pak nevíte, které z těch zel je menší.


 


VĚČNÉ DILEMA. Odkdy je člověk člověkem? „Je to velké dilema,“ říká lékař Cyril Höschl.

 
created by WEB-STUDIO  
cla@medical-academy.cz
   
Česká lékařská akademie