ČLA
CZ GB

 

VII. kongres
Informace o kongresu
   

 

 

 

 

 

Napsali o nás

Je interrupce zabití, či nikoliv?   

18.2.2004    ČRo 1 - Radiožurnál    str. 10    12:00 Ozvěny dne

Jaroslav SKALICKÝ, moderátor


--------------------


V Poslanecké sněmovně brzy dojde k souboji o zákaz potratů. Jejich odpůrci, ale i zastánci, bombardují poslance argumenty, videokazetami a snaží se je přiklonit na svou stranu. Tou zásadní otázkou zřejmě je, zda je potrat zabitím člověka, a tedy, od které chvíle je člověk člověkem. Stanoviska k důležitým medicínsko-etickým otázkám chce dávat nově vzniklá Česká lékařská akademie. V jejím čele stojí psychiatr Cyril Höschl. Dobrý den.


 


Cyril HÖSCHL, psychiatr, Česká lékařská akademie


--------------------


Dobrý den.


 


Jaroslav SKALICKÝ, moderátor


--------------------


Někteří lékaři tvrdí, že lidský život vzniká splynutím vajíčka a spermie. Jiní zase tvrdí, že shluk buněk nemůže být lidskou bytostí, protože není schopen samostatně přežít. Odkdy tedy je podle vás člověk člověkem?


 


Cyril HÖSCHL, psychiatr, Česká lékařská akademie


--------------------


To je totiž stejná otázka jako: "Odkdy je z hromádky hromada?" Samozřejmě, že živá hmota začíná už na úrovni buňky, ale teprve nesmírným zesložiťováním a diferenciací tkání, včetně mozku a rozvoje subjektivity, se potom dá hovořit o člověku v tom smyslu, v jakém ho chápeme a v jakém ho třeba odlišujeme od zvířat, a to je někde období v polovině těhotenství, řekněme na začátku třetího trimestru, kdy se toto děje. A ta subjektivita, k té dokonce, k jejímu rozvoji dochází až daleko po narození, takže ta hranice je opravdu neostrá a nedá se ten, ta otázka takhle ostře stavět.


 


Jaroslav SKALICKÝ, moderátor


--------------------


Nyní je dvanáctý týden těhotenství hranicí, dokdy se může sama žena rozhodnout pro potrat. Proč tedy právě dvanáctý měsíc /chyba moderátora/ týden? Odpovídá to tomu, co jste řekl předtím?


 


Cyril HÖSCHL, psychiatr, Česká lékařská akademie


--------------------


Ono to tomu tak zhruba odpovídá. To je dokonce ještě o dost dřív, protože dvanáctý týden to jsou tři měsíce, a to je první trimestr těhotenství. Je to spíš arbitrární hranice, která vychází z dlouhodobé praxe a z intuice a taky z důvodu biologických, kdy ten plod je ještě malý a je k takovému zákroku technicky jaksi způsobilejší a dimenzovanější, než potom větší plod. Není to žádný ovšem předěl, kdy by se něco podstatného měnilo. Já si myslím, že nikdo z těch účastníků, jakkoliv jsou emočně a ideologicky zaujatí, je to vlastně spor mezi tím religiózním a liberálním přístupem, tak ani oni nejsou konzistentní ve svých postojích a nemají v tom zcela jasno. Ten striktní, řekněme, církevní, katolický postoj, který počátek člověka počítá už od okamžiku splynutí vajíčka a spermie nebo vlastně prvního dělení vajíčka, tak ten zase podobné shluky v případě normálních živočichů považuje za vlastně živou hmotu na úrovni spotřebního materiálu, takže hovádka boží se mohou zabíjet a nic se neděje. Vezměte si zase naopak ochránce zvířat, kteří zvířata staví v tomto nebo život zvířete staví na úroveň života lidského z hlediska etického. No, a samozřejmě každý má ze svého pohledu nějaký kus pravdy, ale to neznamená, že bychom měli okamžitě se stát vegetariány a u těch interrupcí to znamená, že bychom měli radikálně vyloučit možnost, že lze ve výjimečných případech tímto způsobem, tj. ukončením těhotenství, vyřešit mnohem, mnohem větší tragédie, než kterou je ta interrupce sama, a to jsou například tragédie donošených těhotenství z různých znásilnění, donošených těhotenství u dětí s prokazatelně vrozenou, těžkou vadou, která je bude celoživotně handicapovat, to znamená ze zdravotních indikací a z mnoha dalších, a to je velmi složitá oblast, kterou proplouvat by znamenalo se opravdu té legislativě věnovat dlouhodobě.


 


Jaroslav SKALICKÝ, moderátor


--------------------


Je tedy potrat zabití, či nikoliv?


 


Cyril HÖSCHL, psychiatr, Česká lékařská akademie


--------------------


Já bych to tak ostře v žádném případě nestavěl. Zabití by to bylo v případě, že by nebyl řádně odůvodněný, že by nebral v úvahu všechny tyhle ty ostatní okolnosti a že by byl uskutečněný příliš pozdě, protože o zabití můžeme mluvit skutečně až teprve tehdy, kdy jde o subjekt, o jedince, o člověka, který má svou identitu, který, abychom to parafrázovali, má své jméno, a to všechno je postupný proces, takže i když samozřejmě matka cítí toho jedince od prvních týdnů a měsíců těhotenství jako individualitu, tak ve skutečnosti ta, ten okamžik, kdy se biologická hmota živá mění v jednotlivce, v subjekt, je neurčitý, a když ho chceme určovat, tak musíme zvážit všechny důvody, které máme. Jestliže ty důvody jsou pádné, jsou zdravotní, jsou etické a ta doba, kdy k tomu ukončení těhotenství dochází, je časná, řekněme v prvním trimestru těhotenství, tak pak rozhodně bych o zabití nemluvil. To je, to jsou emočně nabité termíny, které mají za úkol vyvolávat děs a strach, a to přece jenom není v tuto, v této situaci na místě.


 


Jaroslav SKALICKÝ, moderátor


--------------------


U našeho telefonu byl psychiatr Cyril Höschl. Na slyšenou.


 


Cyril HÖSCHL, psychiatr, Česká lékařská akademie


--------------------


Na shledanou.

 
created by WEB-STUDIO  
cla@medical-academy.cz
   
Česká lékařská akademie