ČLA
CZ GB

 

VII. kongres
Informace o kongresu
   

 

 

 

 

 

Napsali o nás

Rozhovor s předsedou lékařské akademie   

14.2.2004    TV Praha    str. 6    18:00 Pražský deník

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka


--------------------


V Praze zahájila činnost Česká lékařská akademie. Je to prestižní sdružení odborníků, kteří se zasloužili o rozvoj české medicíny. O tom, čím se bude akademie zabývat a proč vznikla, si s jejím předsedou Cyrilem Höschlem povídala Lucie Hněvkovská.


 


Cyril HÖSCHL, předseda České lékařské akademie


--------------------


Česká lékařská akademie, aby v celém tom spektru odborných společností v oblasti medicíny zaplnila mezeru, která zde stále je. Například ve vztahu k podobným institucím v zahraničí nemá Česká republika odpovídajícího partnera, protože po Evropě je mnoho lékařských akademií. Rakouská, britská, které zprostředkovávají, řekněme, poznatky lékařské vědy a výzkumu směrem k veřejnosti, směrem k politické sféře a do určité míry oboustranně i směrem k průmyslu. A zároveň komunikují mezi sebou. A u nás taková reprezentativní organizace nebyla. Vezměme, že Česká lékařská komora například je profesní sdružení, které má povinné členství a kde vzdělávání a věda tvoří jenom úzkou část její aktivity, zatímco hlavní aktivita se týká profesních záležitostí a hájení stavovských zájmů. Vyjadřuje k organizaci zdravotnictví a k etickým problémům. Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně má členství dobrovolné, ale stát se členem může každý a je rozdrobena na jednotlivé odborné společnosti podle disciplíny, řekněme kožní, psychiatrická, neurologická společnost. Zatím co věda a výzkum jako takové žádné reprezentativní těleso nemají. Takže to byl jeden z důvodů, proč bylo založeno. V Evropě existuje asociace evropských lékařských akademií a zase z naší strany až dosud nebylo těleso, které by mohlo naši republiku v této asociaci zastupovat, a v neposlední řadě jedním z důvodů bylo také to, že česká medicína má velikány ve své historii, z nichž mnozí ještě žijí a přitom se na ně zapomíná. A jsou to lidé, kteří se zasloužili jednak o rozvoj vědy, jednak vytvořili třeba školu a vychovali řadu následovníků, kteří rozvíjejí určitý obor v jejich šlépějích, anebo zavedli mimořádně zajímavou a ojedinělou diagnostickou nebo léčebnou metodu, kterou naši medicínu proslavili. Odejdou do důchodu, opustí své manažerské funkce a nemají platformu, na které by se mohli jednak stýkat mezi sebou a na které by mohli své zkušenosti sdělovat, konfrontovat s těmi generacemi, které přicházejí po nich, a to je také jeden z úkolů, které by mohla plnit, a věřím, že bude plnit Česká lékařská akademie.


 


Lucie HNĚVKOVSKÁ, redaktorka


--------------------


Zmínil jste Českou lékařskou komoru, bude Lékařská akademie komoře konkurovat?


 


Cyril HÖSCHL, předseda České lékařské akademie


--------------------


Z toho, co jsem řekl, vyplývá, že nikoli, protože skutečně jde o doplňkovou, doplňkový statut. Jde o vyplnění mezery v oblasti, která zde pokryta takovým subjektem není, a v žádném případě nejde o konkurenci. Dokonce nejde ani s Českou lékařskou společností, jejíž prezident, profesor Blahoš, je zároveň /nesrozumitelné/ České lékařské akademie. Čili už to svědčí o tom, že jde o aktivitu, která jde napříč celým tím odborným názorovým spektrem v české medicíně, protože reprezentuje skutečně vědu. A předmětem, jedním z cílů toho poslání je pečovat také o celoživotní vzdělávání lékařů.


 


Lucie HNĚVKOVSKÁ, redaktorka


--------------------


To znamená, že chytáte také něco pro studenty?


 


Cyril HÖSCHL, předseda České lékařské akademie


--------------------


Určitě ano, ta nadace má za úkol... jedním z cílů podporovat právě mladé začínající talenty, postgraduální studenty vypisováním stipendií, která by jim umožnila pracovat v cizině, vypisováním cen, která by podpořila domácí výzkum v prestižních oblastech.

 
created by WEB-STUDIO  
cla@medical-academy.cz
   
Česká lékařská akademie