ČLA
CZ GB

 

VIII. kongres
Informace o kongresu
   

 

 

 

 

 

Akce ČLA - podrobnosti

Výroční zasedání Federace evropských lékařských akademií (FEAM) v Bruselu   

Ve dnech 12.-14. listopadu 2004 jsem se zúčastnil zasedání Federace evropských lékařských akademií, které se konalo v paláci Královské akademie věd v Bruselu. Zúčastnilo se jej 9 členů akademie z původní evropské patnáctky. Na tomto zasedání akademie jsme byli přijati jako její 12. člen.

Naše přijetí bylo také prvním bodem programu. Bohužel bylo poznamenáno nepříjemnou situací, že bez omluvy nepřišel nikdo z českého velvyslanectví v Belgii, ač jejich účast byla dvakrát přislíbena. To bylo v ostrém kontrastu s tím, že v roce 2003 při přijetí Maďarska byl přítomen maďarský velvyslanec, který pronesl dlouhou řeč o maďarské účasti, maďarské vědě a maďarské medicíně. Podobně při inauguraci současného předsedy prof. Lachmana byl přítomen britský velvyslanec. Ceremoniál se přesto velice důstojně odehrál. Předseda Federace Sir Lachman, FRS, vyzdvihl ve svém projevu význam české vědy pro vědu evropskou. Zdůraznil vynikající úroveň českého, zejména základního výzkumu, a pronesl přání, aby Češi vstoupili brzy na pozice, které zaujímali kdysi, ale které stále nejsou špatné. Velice mě svojí řečí potěšil. Zdůraznil také vysokou úroveň české vědy oproti ostatním postkomunistickým zemím. Ve své odpovědi jsem mu poděkoval a zdůraznil jsem, že smyslem České lékařské akademie je povzbuzovat českou lékařskou vědu a českou medicínu a její rozvoj v evropském i světovém kontextu. O tom se členové FEAM mohli přesvědčit na zasedání FEAM, které se uskutečnilo v květnu 2005 v Praze.

 V současné době má Federace evropských lékařských akademií 12 členů, z toho 10 z klasických zemí a 2 nové členy (Maďarsko a Českou republiku). Z  klasických zemí Evropské unie (původní patnáctky), chybí pouze skandinávské státy Dánsko, Švédsko a Finsko, členy nejsou také Rakousko a Irsko.


Největší akademií je Akademia Leopoldina. Ta sdružuje německy mluvící lékaře a biology z  Německa, z německé části Švýcarska, částečně z Rakouska. Má 1200 členů, z toho ovšem pouze polovina jsou lékaři, druhou polovinu tvoří biologové, farmaceuti a další. Numerus clausus je 1200. Co se týče anglické Academy of Medicine, jejímž předsedou je prof. Lachman, má 700 členů, z toho 100 nelékařů. Mají numerus clausus. Belgická lékařská akademie má 40 členů lékařů a 40 dalších adherujících členů. Španělé mají 50 členů, z toho je 40 členů lékařů a 10 členů z ostatních oborů, především veterinářů a částečně přírodovědců. Španělští farmaceuti mají svoji vlastní akademii. Holanďané mají také jenom 40 členů. Současnými členy Federace jsou: Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Lucembursko, Belgie, Holandsko, Německo a Řecko ze starých zemí Evropské unie. Z nových zemí EU Maďarsko a Česká republika. Celkem 12. Jsou to výběrové a prestižní instituce. Prof. Lachman zdůraznil, že našimi stanovami a volbou členů jsme se přiblížili západnímu typu akademií. Federace evropských akademií přijala novou zkratku FEAM (Federation of European Academies of Medicine), což odpovídá i francouzské zkratce Fedération Européens des Academies des Medecine. Nové logo FEAM bude vybráno na zasedání v Praze. Představitelé FEAM vejdou ve styk s novými členy Evropské komise zodpovědnými za vědu a medicínu. Pro lékařství je novým komisařem Marcus Cyprianus z Kypru a pro vědu doktor Potočnik ze Slovinska.


Později se na pracovním mítinku rozvinula debata o situaci FEAM a jejím dalším rozvoji a byla rozdělena jakási diplomatická poselství, která by se měla zabývat novými členy. Jde především o skandinávské země a Irsko. Mise ČLA by měla směřovat do Rakouska, Polska, Slovinska a event. Slovenska. Podmínkou ale je, aby tyto země volené lékařské akademie měly. Roční členský příspěvek akademie je 2 000 EURO bez ohledu na počet členů.


Byl také definitivně schválen pražský kongres FEAM a jeho datum: 20.-22. 5. 2005.


Velmi důležitým bodem byla témata pražského zasedání a jejich výběr. O tom se dlouze diskutovalo. Navrhl jsem témata, která byla řešena na zasedání naší akademie. Byla odmítnuta eutanazie, jakožto velmi kontroverzní téma v Evropské unii, protože jsou státy, které jí velice prosazují (Holandsko) a jiné zase ne, takže by bylo velmi obtížné dojít k jakémukoliv závěru. Byl přijat návrh, abychom uspořádali diskusi na téma vaskulární onemocnění (kardiovaskulární a neurovaskulární). Dalšími tématy jsou zdravotní problémy migrace obyvatelstva v Evropě a zaměření psychiatrie v současnosti.


Vlastní odborná jednání řešila několik témat. Ředitelka evropské agentury pro nádorová onemocnění dr. Meunier měla velmi zajímavou prezentaci o využití výsledků lékařského výzkumu, zejména akademického při řešení vlastních lékařských problémů. Konstatovala, že je malý převod poznatků lékařské vědy do medicínské praxe, konkrétně uváděla terapii nádorových onemocnění. Kritizovala i časté zbytečné opakování klinických zkoušek firmami pro již zcela prokázané výsledky. Např. financování a dotace tabákovému průmyslu oproti výzkumu rakoviny jsou tisíckrát vyšší než prostředky na výzkum nádorového bujení. Byla to velmi otevřená a tvrdá kritika současného stavu.


Druhým tématem byla dětská obezita a diabetes. Dětská obezita úzce souvisí s výskytem diabetu; epidemiologické statistiky jsou ohromující a doporučení jsou prostá: zvýšit pohybovou aktivitu dětí a zakázat nebo omezit reklamu sladkých nápojů; doporučit pití vody a omezit reklamu na produkty, které obsahují velké množství cukru, jako jsou různé druhy chipsů, brambůrků apod. Rozsah této epidemie překonává všechny představy, které v této problematice existovaly.


Třetím tématem byl "tabakismus" u mladistvých. Mluvilo se především o prevenci užívání tabáku a jeho zneužívání zejména u mladých osob. Bohužel kouří čím dál tím více mladých lidí včetně mladých dívek. Rozhodující jsou dva faktory:


1.             Příklad: jestliže kouří méně dospělých kouří i méně mladých.


2.             Ekonomický: tam kde se zvýšily ceny tabákových výrobků pokleslo také kouření. Proto také jedno z doporučení akademie je sjednotit ceny v Evropské unii a podstatně zvýšit daň tak, aby se kouření omezilo.


Nejproblematičtější jsou jižní země, zejména Španělsko. Evropská unie dává dotace na pěstování španělského tabáku, který se vyváží do celé Evropy a zejména do Francie. Hrozivá čísla byla podána z Německa: z 82 miliónů obyvatel kouří 20 miliónů, z toho je 6 a půl milionu závislých. Zvyšování daní na tabák probíhá velmi pomalu (od 1. 5. 2005). Bohužel pouze 8 % závislých lidí přestane kouřit, jestliže se zvýší cena. Co se týče České republiky, uvedl jsem. že při zvyšování daní se udává, že se blížíme k Evropské unii, což je ovšem nepřesné, protože každá země Evropské unie má jiný daňový systém. Doporučení pro Evropskou komisi je, aby se pokud možno tabákový průmysl zdaňoval stejně. Upozornil jsem také na to, že u nás existuje intenzivní prodej nezdaněného a pašovaného tabáku zejména zahraničními prodejci.


Čtvrtým tématem bylo užívání a zneužívání alkoholu. Velice krásný referát měla prof. Khaw z Cambridge, dále referovali prof. Nordmann z Francie a Jose Cardoso z Portugalska. Zneužívání alkoholu je podobné zneužívání tabáku. Obojí jde ruku v ruce. U mladých lidí se zvyšuje jak konzumace alkoholu, tak konzumace tabáku, ale i kanabinoidů. Bylo konstatováno, že je čím dál tím více závislých lidí. Zajímavým problémem byl alkohol a těhotenství. Při něm se nedoporučuje vůbec pít alkohol. Dokonce byly uváděny špatné příklady, kdy se těhotným doporučuje pít pivo, aby se zvyšovala produkce mateřského mléka. Příslušné studie ukázaly, že je to naprosto zavrženíhodný postup. Alkohol a řízení: v některých zemí EU je stále ještě povolena hladina na 0,8 promile, což je považováno za skandální. První snaha je snížení na 0,5 promile. Dovolil jsem si doporučit použít náš příklad a snížit hladinu na 0 promile. V individuálních případech 0,5 promile nemusí nic znamenat, ale v mnoha případech je to již stav opilosti u lidí, kteří na alkohol nejsou zvyklí. Nedošlo k úplnému koncenzu, ale obecně je doporučeno snížit hladinu a snížit omezení prodeje alkoholu mladistvým. V současné době je to v unii 16 let. Je doporučení zvýšit tuto hranici na 18 let. To bude velice obtížné, protože podobně jako u tabáku jsou zisky z prodeje alkoholu obrovské a proto nebude jednoduché se s tím nějak vypořádat.


Po diskuzi ve Federaci se materiály zpracují a posílají evropské komisi, jejímu předsedovi a dvěma zodpovědným komisařům.


Velký zájem a uznání vzbudila naše Revue. Dostal jsem k ní mnoho gratulací, které všem autorům a hlavním realizátorům rád tlumočím.


Richard Rokyta

 
created by WEB-STUDIO  
cla@medical-academy.cz
   
Česká lékařská akademie