ČLA
CZ GB

 

VIII. kongres
Informace o kongresu
   

 

 

 

 

 

Akce ČLA - podrobnosti

I. Celostátní lékařský kongres o bolesti   

Ve dnech 27. – 29. dubna 2006 proběhl v Liberci první celostátní lékařský kongres na téma  „Bolest je všudypřítomná“, kterou pořádala Česká lékařská akademie ve spolupráci se Společností pro studium a léčbu bolesti České lékařské společnosti J.E. Purkyně. Konference spojila všechny aspekty náhledů na bolest a její léčení z hlediska různých medicínských oborů.


Mimo sekce léčby bolestí hlavy zde byly zastoupeny všechny příslušné obory:


-          léčení bolesti v prvním kontaktu a léčení běžné bolesti


-          neuropatická bolest


-          bolest v dětském věku


-          pooperační bolest


-          psychika u bolestivých stavů


-          invazivní léčba bolesti a neuromodulace


-          onkologická bolest


-          bolest v ortopedii


-          multidisciplinární řešení bolesti zad


-          bolest v rehabilitačním lékařství


-          aktuální problematika bolesti u revmatických onemocnění


-          bolest ve stáří


Jednotlivá témata nebyla prezentována, jak bývá na konferencích zvykem, formou obecných přednášek, ale ke každému tématu bylo nejprve předneseno úvodní slovo, které seznamovalo s daným tématem. Poté následovaly kazuistiky a jejich řešení, nad kterými se diskutovalo (v mnoha případech byly položeny otázky a z nabízených odpovědí posluchači vybírali pomocí hlasovacího zařízení správnou odpověď). Celkem bylo předneseno 65 příspěvků, z nichž převážnou část tvořily právě kazuistiky. Mimo organizátory připraveného programu zazněly také příspěvky od samotných účastníků. Podle předběžných ohlasů, byla tato forma sdělení (úvod+kazuistiky) účastníky kongresu velice pozitivně přijata.


 


Význam kongresu:



  1. Spojení pohledů na bolest: jednalo se o první  celostátní lékařský kongres, kde se podařilo spojit pohledy různých oborů medicíny na stejnou problematiku, se kterou se setkávají v denní praxi léčby bolesti.
  2. Shoda nad určitým algoritmem léčby: velmi důležitá byla účast praktických lékařů, kterým byl předveden určitý algoritmus léčení bolesti, což bylo z jejich strany oceněno. Shodný postup následoval u dalších tématických okruhů: např. u neuropatické bolesti, bolesti v dětském věku, onkologické bolesti a dalších.
  3. Farmakoterapie: konference přispěla k lepšímu poznání jednotlivých metod, které se v terapii bolestivých stavů používají, zejména ve farmakoterapii. To mělo veliký význam při algoritmu léčení dětské bolesti nebo bolesti ve stáří. V bolesti ve stáří se ukázalo, že farmakoterapie u nás se velice zásadně liší od farmakoterapie v jiných státech světa zejména v USA, ale i  v západní Evropě. Používaná léčiva jsou v České republice podávána ve zcela obráceném poměru než ve vyspělém světě. U nás jsou stále používána nesteroidní antirevmatika, zatímco ta by se po 65 letech věku měla používat výjimečně. Ve světě se naopak používají látky jako je paracetamol. Proto je velice důležitá osvěta mezi lékaři -  odborníky, i praktickými lékaři.
  4. Novinky: účastníci kongresu byli seznámeni s některými metodami, které se u nás již na určitých pracovištích provádějí, ale které nejsou dostatečně rozšířeny. Patří mezi ně  např. zavádění portů zejména při léčení nádorových ale i jiných bolestí. Ukázalo se, že v České republice existují pouze dvě pracoviště (v Praze a v Brně), která se touto metodou zabývají, ač v léčení nádorové bolesti je tato metoda velice úspěšná.

Byla podána také informace o neuromodulačních metodách, kterými se u nás zabývá omezený počet pracovišť.  To je způsobeno tím, že pro provozování neuromodulace musí být splněny dvě podmínky: a) kvalifikace, ta je pro Českou republiku dostatečná (splňuje ji šest center), b) finance, to je velice omezující otázka, protože tyto metody jsou velmi drahé a pojišťovny limitují jejich používání.  Neuromodulace se užívá pro léčení chronické bolesti, kdy všechny ostatní metody selžou a pacient se ukáže psychologicky připraven na tuto metodu.  



  1. Další zajímavosti konference: v sympoziu o multidisciplinárním řešení bolestí zad se projevilo propojení lékařských oborů, protože touto problematikou se zabývá několik disciplín jako je neurologie, ortopedie, algeziologie, chirurgie. 

Velmi zdařilé bylo sympozium o terapii bolesti u revmatických onemocnění. Prof. Pavelka se svými spolupracovníky ukázal možnosti této terapie, která se stárnutím populace stále rozšiřuje. Zde je konsensus o algoritmu této terapie velice daleko.


Velmi úspěšný byl pohled rehabilitačních lékařů na terapii bolesti. Ukázalo se, že spolupráce mezi rehabilitačními lékaři spolu s farmakoterapií a s anasteziologií přináší dobré výsledky, což bylo demonstrováno na několika kazuistikách.


Důležité bylo seznámení s možnostmi balneoterapie v léčbě bolesti. To je velice významný prostředek v léčbě chronických bolestí zejména u starších pacientů. Lázeňská terapie nemá jenom placebo efekt, ale má skutečně význam terapeutický.


 


Zhodnocení kongresu:


Tento první „všelékařský“ kongres se snažil přispět k řešení určitých obecných rysů medicíny, v tomto případě bolesti, a tím velice dobře nastartoval sérii podobných tématických kongresů, které mohou přispět k řešení současných problémů medicíny.


 


Počet účastníků a organizace


Kongresu se celkem zúčastnilo cca 350 lékařů a sester. Velmi cenné bylo zastoupení různých lékařských oborů, nejen algeziologů a anesteziologů, jak je na kongresech o bolesti zvykem, ale také lékařů dalších disciplín. Kongres byl velice pečlivě připraven ze strany České lékařské akademie, podílely se na něm pouze pracovnice ČLA bez přispění kongresových agentur. Hlavní organizátorkou byla Mgr. Petra Ježková, ředitelka ČLA,  vědeckému výboru předsedal prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., místopředseda ČLA a člen výboru Společnosti pro studium a léčbu bolesti České lékařské společnosti J.E. Purkyně  a šéfredaktor časopisu Bolest a organizační výbor řídil prim. MUDr. Jiří Kozák předseda české Společnosti pro studium a léčbu bolesti České společnosti J.E. Purkyně.


                                                        Richard Rokyta



Slavnostní zahájení kongresu (foto archiv Medical Tribune)
 

Foto archiv ČLA
 

Foto archiv ČLA
 

Foto archiv ČLA
 

Foto archiv ČLA
 

Foto archiv ČLA
 

Foto archiv ČLA
 

Foto archiv ČLA
 

Foto archiv ČLA
 
created by WEB-STUDIO  
cla@medical-academy.cz
   
Česká lékařská akademie