ČLA
CZ GB

 

VIII. kongres
Informace o kongresu
   

 

 

 

 

 

Akce ČLA - podrobnosti

Slavnostní setkání členů České lékařské akademie v Karolinu   

V Praze dne 25. října 2004 proběhlo historicky první setkání všech 52 členů České lékařské akademie (ČLA) na půdě pražského Karolina. Přední osobnosti českého lékařství, jakými jsou například profesoři Anděl, Blahoš, Syková anebo Pafko, obdrželi čestné diplomy potvrzující jejich členství v Akademii. 

Valná hromada ČLA zároveň projednala vstup do Federace evropských lékařských akademií (FEAM) a návrhy na přijetí nových členů.


"Jsem rád, že ČLA začíná být vnímána jako nový názorový proud české medicíny, který má poradní, inspirativní a reprezentativní funkci. Předáním diplomů všem zakládajícím členům smažeme vůči nim pomyslný dluh, který vznikl už v únoru 2004, kdy byla Akademie založena," řekl prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., předseda České lékařské akademie. Ke vstupu nových osobností do tohoto prestižního lékařského sdružení C. Höschl dodal: "Kritéria jsou velice přísná. Kandidátem se může stát pouze vědec, lékař či pedagog, který se zasloužil o rozvoj české medicíny, ať již výzkumnou prací, pedagogickou činností nebo mimořádnými výkony v lékařské diagnostice a léčbě."


První část večera byla pracovní a věnovala se zejména návrhům nových členů ČLA (viz foto 1). Mezi nově navrženými členy byl například prof. RNDr. PhDr. Jaroslav Květina, DrSc., zakladatel klinické farmacie v ČR, který působil v Itálii a v Japonsku, více než 20 let byl děkanem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a je držitelem řady univerzitních medailí a ocenění. Dalším kandidátem je prof. MUDr. Karel Smetana, DrSc., přední odborník v cytologické hematologii, držitel zvláštního uznání za rozvoj lékařského výzkumu v ČR a ocenění Česká hlava roku 2002 v oboru tkáňové inženýrství. Členy se rovněž mohou stát prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc., zakladatel a vůdčí osobnost české dětské kardiologie, jakož i prof. MUDr. Pavel Bravený, CSc., fyziolog a vedoucí představitel brněnské školy experimentální kardiologie. Slavnostní jmenování zvolených nových členů se pak uskutečnilo na valném shromáždění ČLA v únoru 2005.


Druhá část večera proběhla za přítomnosti dalších význačných osobností českého zdravotnictví. Mezi pozvanými hosty byly také ministryně zdravotnictví ČR, předseda Učené společnosti, rektoři univerzit, děkani lékařských fakult, ředitelé předních nemocnic a další. Slavnostní část večera zahájil pan profesor John svým projevem o "paměti imunologie jako jedné z větví medicíny". Tento projev, který sklidil dlouhý potlesk si můžete přečíst v plném znění na dalších stránkách Revue. Poté došlo za zvuku fanfár k slavnostnímu předání diplomů všem členům akademie (viz foto 2). Pro všechny účastníky pak bylo připraveno něco pro potěšení duše: Koncert Kociánova kvarteta (viz foto 3) a pro potěšení žaludku: občerstvení s číší vína, které se konalo ve spodní části Karolina. Zde se všichni účastníci mohli setkat se členy akademie a jejich blízkými (viz foto 4).


Říjnové setkání bylo reakcí na vytvoření samostatného subjektu České lékařské akademie jako občanského sdružení, které bylo zapsáno na Ministerstvu vnitra 6. října 2004. Česká lékařská akademie tímto krokem získala právní subjektivit u a mohla se stát právoplatným členem Evropské federace lékařských akademií na jejím listopadovém setkání v Bruselu. Česká lékařská akademie bude nadále sledovat své původní cíle, tj. formulovat stanoviska k vědní politice v oblasti medicíny, k závažným problémům medicíny, zapojovat se aktivně do mezinárodních aktivit s partnerskými akademiemi, podporovat lékařské vzdělávání například organizováním konferencí, udělováním cen atd. Zůstává také poradním orgánem Nadace Academia Medica Pragensis v otázkách lékařské vědy a výzkumu.


Nejvyšším orgánem Akademie je její valné shromáždění. Výkonným orgánem České lékařské akademie (ČLA) je Rada, kterou představují předseda Akademie, místopředseda, sedm řádných členů a revizor Akademie. Rada zajišťuje činnost Akademie, vytyčuje pracovní záměry a předkládá je k projednání valnému shromáždění - nejvyššímu orgánu ČLA. Statutárním orgánem ČLA je její ředitel ČLA.


Zdrojem majetku Akademie jsou příspěvky členů, finanční prostředky a věcné dary získané od soukromých osob fyzických i právnických. Akademie rovněž aktivně vyhledává podporu českého státu a představitelů veřejného života v domácím i mezinárodním měřítku. Bohužel ve prospěch akademie prozatím nefunguje její financování ze státních zdrojů, jak je to u lékařských akademií v jiných zemích.


 

 

 
created by WEB-STUDIO  
cla@medical-academy.cz
   
Česká lékařská akademie